INTERIA.PL - Portal internetowy

Leksykony

  
Szukaj
Słownik:
Miłość i seks

Miłość i seks
  Szukaj w INTERIA.PL
  KATALOG
    polski
  WYSZUKIWARKA
    polska
    zagraniczna
    serwisowa
  ADRESY FIRM
Wpisz hasło: Obszar poszukiwania
   
     
Wyświetl po
     haseł na stronie w formacie  
SZUKAJ
pomoc              
LOSUJ


ABIGAILPochodzenia hebrajskiego. Oznacza: radość ojca. INNE FORMY: Abigaila, Abigaj, Abigajl, Abigalia. OBCE FORMY: Abigail (łac.), Abigail, Abbei, Gail (ang.), Abigail (czes., fr., hiszp., niem.), Abigail, Abigaille (wł.), Avigail, Avijel (gr.).
PATRONKA:
Abigail, biblijna żona króla Dawida.
ZNANE POSTACIE:
Abigail Adams (22 XI 1744–28 X 1818), żona drugiego (Johna Adamsa) i matka siódmego (Johna Quincy’ego Adamsa) prezydenta USA.
BOHATEROWIE SZTUKI:
Abigal Williams ze sztuki A. Millera Czarownice z Salem (1953).
LISTY:
„Och, moja droga dziewczyno, dziękuję niebiosom, że już za dwa tygodnie nareszcie będę cię miał przy sobie. Nasza długa rozłąka wprowadziła w stan zamętu moje ciało i duszę i jeszcze miesiąc, dwa, a zamieniłbym się w najbardziej nieznośnego cynika na świecie... Ale ty, która zawsze potrafiłaś ogrzać i zmiękczyć moje serce, pozwolisz mi odzyskać moje dobre JA i przywrócisz zdrowie i spokój memu umysłowi. Wysubtelnisz moje uczucia i maniery i wykorzenisz ze mnie odludka oraz wszystkie niedobre cząstki mego jestestwa.”List Johna Adamsa do Abigail Smith (1764).„Ukochany Przyjacielu, nie mam odwagi wyznać ci z odległości sześciuset kilometrów, jakie nas dzielą od siebie, jak gorąco pragnę twego powrotu... To pragnienie bezustannie pulsuje w moim sercu, odbiera pewność ręce, która kreśli te słowa, budzi wszystkie te czułe uczucia, jakie latami rozwijały się i dojrzewały.” List Abigail Smith do Johna Adamsa (1764) (tłum. Anna Kruczkowska).

Źródło: Słownik Encyklopedyczny WIELKA KSIĘGA IMION Wydawnictwo Europa